top of page
Szukaj

Poznajmy się! Magdalena Kędzior-założycielka fundacji TA




Nazywam się Magdalena Kędzior, choć wiele osób pamięta mnie jako Dorotę. Dorota to moje drugie imię, którym do tej pory jeszcze nazywana jestem w rodzinie. Pochodzę z Wrocławia i choć od ponad 30 lat mieszkam w Warszawie, do Wrocławia mam szczególny sentyment.


Wykształcenie:


W maju 1985 roku ukończyłam studia na wydziale Handlu Zagranicznego na warszawskiej SGPiS (aktualnie SGH). 

Już wtedy jednak moje zainteresowania kierowały się w zupełnie inną stronę.

Latem 1984 będąc na wakacjach w Anglii przeczytałam książkę o Technice Alexandra i odbyłam kilka lekcji tej metody. Od tego czasu jestem pod wrażeniem jej logiki, prostoty i skuteczności działania.



Przez kolejne lata próbowałam podtrzymywać i choć trochę rozwijać umiejętności nabyte

w Anglii. I choć po kilku zaledwie lekcjach niewiele zdążyłam się nauczyć, to jednak świadomość, którą nabyłam prowadziła mnie zadziwiająco daleko. (Między innymi pomogła mi skuteczniej walczyć z anoreksją, która mną wtedy zawładnęła). 


Początki Techniki Alexandra...


W rezultacie wiosną 1988 zostałam przyjęta na trzyletni kurs szkolący nauczycieli Techniki Alexandra.  Szkolenie wraz z trymestrem podyplomowym w The Constructive Teaching Centre w Londynie prowadzone przez Waltera i Dilys Carringtonów,

ukończyłam w marcu 1991.


To, co skłoniło mnie do chęci pozostania nauczycielką tej metody to fakt, że ucząc Techniki Alexandra nauczyciel w pierwszej kolejności musi stosować ją w stosunku do siebie. Bardzo pociągała mnie perspektywa ciągłego rozwoju przy okazji uczenia i pomagania innym. Jednocześnie jest to metoda, która ze względu na swoją różnorodność nie może się znudzić; przeciwnie, dla wielu nauczycieli jest ona ich życiowym hobby.


Tak jest również w moim przypadku. Dzięki swojej pracy wciąż się uczę i nadal rozwijam. Poznaję ciekawych ludzi, różne środowiska zawodowe i specyfikę ich pracy.

A co najpiękniejsze, asystuję wielu ciekawym osobom w ich fascynującej drodze do siebie

i pełni własnych możliwości.


Doświadczenie zawodowe


W 1991 roku, kiedy zaczynałam uczyć Techniki Alexandra w Polsce, mało kto zajmował się tzw. pracą nad sobą i własnym rozwojem. Nawet joga czy wschodnie metody walki, jak

thai chi czy aikido, znane były tylko nielicznym. 

Dlatego teraz, po latach jestem pełna podziwu dla osób, które wtedy trafiały do mnie gotowe na poznawanie siebie i swoich możliwości. 


Terapeuci:


Początkowo oprócz sesji indywidualnych przez krótki czas prowadziłam zajęcia z Techniki Alexandra w dwóch poradniach psychologiczno-pedagogicznych we Wrocławiu. Pracowałam tam indywidualnie z młodzieżą i prowadziłam zajęcia grupowe dla pedagogów

i psychologów. Od tego czasu bardzo lubię uczyć T.A. osoby będące w terapii lub pracujące nad własnym rozwojem. Świadomość siebie, swojego ciała i uczuć, połączona

z jednoczesnym kontaktem z tym, co się dzieje wokół, sprzyja lepszemu panowaniu nie tylko nad dolegliwościami fizycznymi, ale i budowaniu równowagi emocjonalnej.

Dzięki Technice Alexandra osoby będące w terapii w szybszym tempie wprowadzają do swojego ciała i życia zmiany wypracowane podczas sesji terapeutycznych.  



Aktorzy, wokaliści, osoby pracujące głosem


W ciągu ponad 30 lat praktyki przez ponad 20 lat współpracowałam

warszawską Akademią Teatralną (wcześniej PWST). Podstawowych zasad Techniki Alexandra uczyłam studentów I roku Wydziału Aktorskiego. Praca z aktorami jest szczególnie ciekawa, bo oprócz pomocy w lepszym wykorzystywaniu możliwości głosowych i ruchowych, wspiera ich również w poszukiwaniach dotyczących pełniejszego wyrażania intencji przedstawianej postaci. 


Zajęcia z Techniki Alexandra prowadziłam również w ramach trzech edycji podyplomowego studium Głosu i Wymowy na tej samej uczelni.


Od tego czasu częściej pracuję indywidualnie i grupowo z osobami pracującymi głosem

lub wymagającymi jego poprawy, a także z wokalistami i z osobami występującymi publicznie.  Od kilkunastu lat  prowadzę zajęcia z Techniki Alexandra w ramach Podyplomowego Studium Głosu i Mowy na Warszawskim Uniwersytecie SWPS.



Muzycy:


W 1995 roku rozpoczęłam współpracę ze środowiskiem muzycznym. Przez kilka sezonów prowadziłam zajęcia z Techniki Alexandra dla nauczycieli w ramach kursu metodycznego oraz dla uczniów podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Wielokrotnie później pracowałam z nauczycielami gry na instrumentach smyczkowych, a także na kursach dla muzyków instrumentów dętych i klawiszowych oraz dla wokalistów. Od tego czasu muzycy stanowią dużą grupę osób przychodzących na moje lekcje indywidualne, a szkoły muzyczne zapraszają mnie do prowadzenia warsztatów dla nauczycieli.  Prowadziłam i nadal czasem prowadzę  warsztaty w ramach różnych projektów na wyższych uczelniach muzycznych m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu.


Inni:


Bardzo cenię sobie również współpracę i kursy dla tancerzy, logopedów czy psychoterapeutów.

Trudno wymienić wszystkie ciekawe grupy zawodowe, a tym bardziej ciekawych ludzi, którzy ucząc się czegoś ode mnie wzbogacali mnie również swoimi doświadczeniami. Są wśród nich znani wirtuozi, śpiewacy, aktorzy, politycy, terapeuci, ale i wspaniali ludzie, o których może nie słyszy się w mediach, a którzy swoim zaangażowaniem i gotowością do zmian pokazują jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dzięki własnej świadomości i otwartemu umysłowi. To dzięki nim, wykonując swoją pracę, na bieżąco wzbogacam się o nowe wglądy

i doświadczenia.


Prywatnie jestem wciąż otwartą na nowe doświadczenia kobietą i mamą dorosłej córki.

13 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page