Materiały

Literatura o Technice Alexandra w języku polskim jest na razie bardzo niewielka.

W 1993 Wydawnictwo Jacka Santorskiego wydało moją książeczkę pt. ”Technika Alexandra”, w której krótko opisałam podstawowe założenia tej metody. Pozycja ta czeka na uzupełnienie i wydanie.

Swoje doświadczenia wykorzystania Techniki Alexandra w poradzeniu sobie z anoreksją opisałam w książce “Jeść? Nie jeść? Żyć” wydanej w 1997 roku przez Wydawnictwo Medium. Książkę tę nieznacznie poprawioną i uzupełnioną można u mnie kupić w wersji elektronicznej. W przypadku obu powyższych publikacji figuruję jako Dorota Kędzior, Dorota to moje drugie imię.

“Jeść? Nie jeść? Żyć” porusza problem groźnych, choć często jeszcze lekceważonych problemów i chorób współczesnej cywilizacji –zaburzeń odżywiania. Nie jest to jednak książka o chorobach, lecz o tym, jak sobie pomóc. Krok po kroku opisywane są tu kolejne etapy wykorzystywania Techniki Alexandra i jej podstawowych zasad do radzenia sobie ze sobą i pokonywania bieżących problemów łącznie z tym najpoważniejszym – anoreksją.

W 1998 roku Dom Wydawniczy Rebis wydał książkę „Technika Alexandra w czasie ciąży i porodu” B.Forsstrom i M.Hampson. Jest to bardzo przystępnie napisana książka, dokładnie opisująca idee i zasady Techniki Alexandra, omawiająca podstawowe ćwiczenia, pomagające kobietom w ciąży, ale przydatne dla wszystkich.

Z myślą o osobach, które po krótkim kontakcie z Techniką Alexandra pragną przypomnieć sobie jej podstawowe zasady i ćwiczenie w pozycji leżącej powstała płyta (audio) do ćwiczeń z Techniki Alexandra. Płytę tę można kupić kontaktując się ze mną drogą mailową.

Osobom czytającym w języku angielskim proponuję literaturę w oryginale:

F.M. Alexander napisał następujące książki na temat swojej metody:

  1. ”Man s Supreme Inheritance”, 1910
  2. “Constructive Conscious Control of the Individual” ,1923
  3. “The Use of the Self”, 1932
  4. “The Universal Constant in Living” ,1941
  5. “Conscious Control in relation to Human Evolution in Civilization” 2012

Cztery pierwsze pozycje dostępne są w języku angielskim w ramach dwóch wydawnictw:

  • Centerline Press, 2005 Paolo Verde Ave, Suite 325, Long Beach, Ca California 90815
  • Victor Gollancz Ltd, 14 Hanrietta Street, London WC2E 8QJ

Ostatnia, niedawno przypadkowo odkryta pozycja:

  • METHUEN &CO LTD, 36 Essex Street W.C. LONDON

Już dla współczesnych F.M. Alexandrowi czytelników książki te wydawały się trudne, pisane zawiłym językiem i wymagające dużej koncentracji w celu ich zrozumienia. Na tyle jednak ukazywały tok myślenia jej twórcy i kolejne etapy dochodzenia do ostatecznych zasad metody, że książki te do tej pory stanowią obowiązkową lekturę we wszystkich szkołach dla nauczycieli Techniki Alexandra. Uczniom do tej pory polecana jest pozycja: “The Use of the Self”. Od tego czasu na rynku angielskim pojawiło się dziesiątki książek wprowadzających do Techniki Alexandra. Wiele z nich zostało przetłumaczone na język niemiecki, francuski, hiszpański i wiele innych.

Szczególnie polecam:

  • „Explaining the Alexander Technique The Writings of F.Matthias Alexander”, In conversation with Walter Carrington & Sean Carey
  • „Body, Breath & Being. A new guide to the Alexander Technique” Carolyn Nicholls
  • “Alexander Technique” Chris Stevens
  • “Body learning” Michael Gelb
  • “The Alexander Principle” Wilfred Barlow
  • “The Alexander Technique for Musicians” Judith Kleinman, Peter Buckoke