Golden Square

W 2005 roku na Golden Square w Londynie można było przez jakiś czas oglądać instalację pokazującą mężczyznę odpoczywającego w pozycji leżącej z techniki Alexandra. Podobno inspirowała ona niektórych, aby przypomnieć sobie o tym wspaniałym sposobie na szybki odpoczynek.

„Zostań w swoich plecach”

WHERE THE F*** IS OUR BACK, czyli: GDZIE (DO CHOLERY) SĄ NASZE PLECY???

Enigmatyczne określenie używane w TA: „stay back in your back” swego czasu budziło we mnie sprzeczne reakcje. Myśląc o „plecach”, kierowałam swoje myśli najczęściej w okolice łopatek, z przeświadczeniem, że to w tym właśnie miejscu mam poszukiwać owego „punktu wsparcia”, z którego czerpię siłę do działania. Tymczasem na którymś kursie dowiedziałam się, że sformułowanie „back” (a właściwie, jak się zorientowałam – „lower back”), odnosi się do części lędźwiowej – do romboidalnej struktury zwanej powięzią piersiowo-lędźwiową (thoracolumbar fascia), z której – dosłownie – wyrastają mięśnie pleców. Ładne rzeczy – myślę sobie – mimo, że jeżdżę na Alexandra od lat, byłam nieźle skołowana! Tymczasem istotnie – teraz, myśląc o tej części jako o swoim „centrum” – czuję więcej siły.

Słowo „plecy” z uwagi na tak szeroki wachlarz różnych znaczeń metaforycznych może też wiele wyjaśnić, jeśli chodzi o połączenie psyche z somą. Zawsze byłam trochę sceptycznie nastawiona do tego typu porównań, ale chyba z powietrza się one nie biorą. Mówimy, że mamy „plecy”, kiedy ktoś ważny nas popiera. Magdalena w pracy z tremą posunęła myśl: wyobraź sobie, że za twoimi plecami stoją wszystkie osoby, które wspierały cię w dążeniu do celu. Louise Hay (autorka książki„ Możesz uzdrowić swoje życie”) twierdzi, że plecy są symbolem wsparcia życiowego. Słyszeliśmy nieraz na zajęciach: „zaśpiewaj, powiedz, zamrucz coś do swoich pleców”, skontaktuj się z tym, co znajduje się poza tobą. Właśnie –za tobą.

Zaczęłam zwracać na to uwagę. Wracać do moich dużych i szerokich pleców. Nawet jeśli mam wrażenie, że  nie zawsze je czuję, wiem, że ciało pamięta. A plecy rozszerzają się… i wydłużają…

Stay back in your back!

Wierna Alexandrowiczka